Blog e-commerce - eCommerceCafe.pl

Kampania e-mail marketingowa w 3 krokach

W poprzednim artykule na temat skutecznego newslettera rozpoczęliśmy temat, który bez wątpienia warto pogłębić. Dowiedzieliśmy się z niego o kilku skutecznych sposobach komunikacji online. Dziś chcąc kontynuować ten wątek, chciałabym przedstawić 3 kroki prowadzące do efektywnej kampanii e-mail marketingowej.

Stwórz projekt mailingu

W dzisiejszych czasach niemal na każdym kroku jesteśmy zasypywani tak dużą ilością komunikatów, że w internecie coraz trudniej stworzyć wyróżniającą się kreację. Niekiedy nawet właściciele sklepów online nie zawracają sobie głowy projektem mailingu, a to bardzo duży błąd! Własna kreacja nie tylko przyciągnie uwagę odbiorcy, ale i zachęci go do interakcji. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z kampanią e-mail marketingową albo planujesz w przyszłości zająć się nią na poważnie, to bardzo dobrym pomysłem jest zapisanie się do newslettera konkurencji lub do firm, które oferują podobny asortyment, czy usługi. Takie rozwiązanie pozwoli Ci na sprawdzenie, jakie działania są przez nich stosowane.

Jeśli chcesz, aby Twoja kampania przyniosła sukces, nie zapominaj o stronie wizualnej newslettera. To właśnie ona może postawić kropkę nad i, która przyczyni się do powodzenia całej akcji. Pamiętaj o dobrze dobranych grafikach i odpowiednim sformatowaniu tekstu.

Podczas tworzenia kreacji trzeba pamiętać o niezbędnych elementach, które pomogą odbiorcy w nawigacji po Twoim newsletterze. Przedstawię je poniżej.

  • Preheader – to pierwsze zdanie, jakie poczta odnajduje w treści e-maila. Wyświetlany jest zaraz po temacie wiadomości i często decyduje o kolejnym kroku odbiorcy. Taką funkcję ma np. Gmail lub Apple Mail, a z ich usług korzysta kilka milionów Polaków, więc warto wykorzystać drzemiące w nich możliwości.

Kiedy program pocztowy wyświetla preheader, a Ty wcześniej nie zadbałeś o jego treść, to automatycznie zostaje zaciągnięty mało atrakcyjny tekst brzmiący np. Mail nieczytelny? Zobacz w przeglądarce…

artykuł_kampania e-mail marketingowa w 3 krokach

Warto poświęcić czas na przygotowanie krótkiego zdania, które będzie wstępem do dalszej części Twojego newslettera. To dodatkowa przestrzeń, którą powinno się wykorzystać – może ciekawe Call To Action? To z pewnością skłoni odbiorcę do jego otwarcia.

  • Nadawca – czy wiesz, że na początku swojego newslettera możesz się przedstawić na kilka sposobów? Wiele osób robi to za pomocą nazwy firmy, inni wybierają imię i nazwisko, a jeszcze inni łączą w jedno te dwa sposoby i podają np. Magda z XYZ. Pamiętaj jednak, że jakąkolwiek drogę wybierzesz, to bardzo ważne jest to, abyś był konsekwentny. Nie zmieniaj często swojej strategii – może to negatywnie odbić się na Twojej wiarygodności.
  • Call To Action/CTA – to wezwanie do działania, o którym wspominałam podczas tworzenia preheader. Możesz je także umieścić w treści wiadomości. W końcu ma ono za zadanie generowanie konwersji. Ale, ale, ale! Jest pewna zasada, której warto się trzymać. Prócz prostego komunikatu typu Sprawdź, Kup teraz, Zobacz więcej skontaktuj się ze swoim odbiorcom za pomocą języka korzyści. Co to znaczy? Najprościej mówiąc, pokaż mu, co może dzięki Tobie zyskać. Może jakaś promocja, albo najnowsza kolekcja? Ważne, aby konstruować je zawsze w pierwszej osobie. Ten prosty zabieg przełoży się na wzrost open rate i klikalności nawet o kilkadziesiąt procent!
  • Landing Page – krótko mówiąc: strona docelowa. To właśnie do niej trafi Twój odbiorca klikając w jeden z elementów Twojego newslettera. Powinna być ona spójna z otrzymaną wiadomością.
  • Podpis – zamieść w nim dane, które bez problemu pomogą na wskazanie osoby wysyłającej newsletter.

Muszę wspomnieć, że po stronie wizualnej newslettera w dużej mierze decyduje także jego responsywność. Większość docierających do nas wiadomości odbieramy na telefonach. Pamiętaj o tym!

Budowanie relacji przez newsletter

Grzechem ciężkim jest skupianie się w e-mail marketingu jedynie na sprzedaży i potencjalnym zysku. Daj swoim klientom coś więcej! To skuteczne budowanie przyjacielskiej więzi, która na długo zostanie zapamiętana. Wydaje Ci się, że prowadząc sklep z kosmetykami ciągle musisz zasypywać swoje klientki tymi samymi produktami? Błąd! Podaruj im w wysłanym newsletterze poradnik dotyczący wieczornego demakijażu z kodem rabatowym na żele do mycia twarzy i płyny micelarne. Oczywiście te dostępne w Twoim sklepie. Jestem pewna, że zadziała jak płachta na byka.

Pomysłów na budowanie relacji z klientem jest wiele. Znakomite jest również pamiętanie o jego urodzinach. Z tej okazji możesz przygotować specjalną promocję. Świetnie sprawdzi się również feedback – może być to krótka ankieta, która pozwoli Ci na poznanie oczekiwań swojego odbiorcy lub na poznanie problemów, jakie sprawia mu Twój sklep internetowy. Wysłuchaj go, aby wiedział, że dbasz o niego.

artykuł_2_kampania e-mail marketingowa w 3 krokach

Segmentacja i personalizacja w e-mail marketingu

W dużej mierze o skuteczności strategii e-mail marketingowej decyduje segmentacja. Daje ona możliwości do zarządzania listami subskrybentów. Dzięki niej stworzysz odrębne grupy odbiorców swoich newsletterów oraz dopasujesz do nich treści przekazu. Zastanawiasz się jak to zrobić? Możesz podzielić swoją bazę kontaktów na podstawie danych:

  • deklaratywnych – podawane są w formularzu. To m.in. imię, wiek, miejscowość, zainteresowania.
  • behawioralnych – to konkretne zachowania odbiorcy. Odnoszą się do otwarć maili, czy kliknięć w linki.
  • transakcyjnych – to informacje o historii zakupowej Twoich klientów.

Zebrane dane możesz wykorzystać na wiele sposobów. Jeśli np. prowadzisz sklep z perfumami możesz przygotować dwa szablony newslettera: jeden dla kobiet, a drugi dla mężczyzn. A jak dobrze wykorzystać personalizację? Wyślij do swojego odbiorcy imiennego maila z podziękowaniem za ostatnie zakupy. Dzięki temu nadasz mu indywidualne cechy. Możesz personalizować nie tylko tytuły wiadomości, ale i treści. Warto wziąć to pod uwagę podczas przygotowywania mailingu.

Kontroluj sytuację

Nie zapominaj o stałym monitorowaniu swojej kampanii e-mail marketingowej. Sprawdzaj, jakie treści i komunikaty przynoszą zadowalające Cię efekty i oczywiście optymalizuj je pod kątem przyszłych wiadomości. Analizuj i dostosowuj się do swoich odbiorców. Zagwarantuje Ci to pełne zadowolenie klientów.