Blog e-commerce - eCommerceCafe.pl

Plusy i minusy zakupów na Allegro i w sklepach internetowych według klientów indywidualnych

Przeprowadziliśmy krótką ankietę wśród naszych odbiorców, by porównać sprzedaż na Allegro oraz w sklepach internetowych i można śmiało powiedzieć, że klienci dzielą się na dwie grupy: 

 • osoby, które preferują zakupy na Allegro,
 • osoby, które zdecydowanie częściej wybierają sklepy online. 

Zastanawiasz się, gdzie najczęściej ludzie robią zakupy i z jakiego powodu właśnie tam? Chciałbyś przenieść swoją firmę do internetu? Zastanawiasz się, jak wygląda wdrażanie sklepów internetowych i nie wiesz, jakie produkty najlepiej sprzedają się w internecie?

Zakupy na Allegro 

Allegro jest jedną z najpopularniejszych platform sprzedażowych w Polsce i cieszy się szerokim asortymentem z wielu branży. W ostatnich latach sprzedaż w internecie, w tym również na Allegro cieszy się sporym zainteresowaniem. Tym bardziej obecna sytuacja spowodowała, że zarówno firmy, jak i konsumenci wybierają internet i zakładają sklepy internetowe. Spowodowane jest to wygodą, ale i bezpieczeństwem klientów oraz wielu sklepów, dla których internet był jedynym miejscem, by przetrwać obecny kryzys. 

Niektórzy pewnie zadają sobie pytanie: Co powoduje, że coraz większa liczba osób wybiera zakupy online? 

Dużą przewagę ma tutaj zdecydowanie wygoda i dostarczenie produktu bezpośrednio pod wskazany adres. Postanowiliśmy sprawdzić, jak często i jakie produkty ludzie kupują na Allegro, a także co sprawia, że wybierają tę platformę, a nie sklepy internetowe czy stacjonarne. 

Jak często ludzie kupują na Allegro?

Z jakiego powodu ludzie wybierają zakupy na Allegro?

Sporo właścicieli sklepów stacjonarnych i innych firm pewnie zastanawia się, co sprawia, że ludzie chętniej wybierają zakupy na Allegro, niż stacjonarnie lub w sklepie internetowym. Zapytaliśmy o to naszych odbiorców. 

Allegro w ostatnim czasie wprowadziło pakiet SMART, czym przyciągnęło sporą ilość klientów, szczególnie tych, którzy do tej pory wybierali zakupy stacjonarnie ze względu na zbyt wysokie koszty dostawy. 

Inne czynniki decydujące to szeroki wybór przeróżnych produktów, które dodatkowo bardzo często dostępne są w niższej cenie w porównaniu do sklepów stacjonarnych. 

Ponadto dla wielu to wygoda oraz brak konieczności chodzenia po sklepach i stania w kolejkach, za czym chyba nikt nie przepada.😜

Na co ludzie zwracają uwagę wybierając produkty na Allegro? 

Często osoby dopiero przenoszące swoją działalność do internetu zastanawiają się, na co klienci zwracają głównie uwagę podczas robienia zakupów online. Według naszych odbiorców główne czynniki decydujące o zakupie to cena, którą sporo klientów porównuje z innymi e-sklepami czy stacjonarnie. 

Oprócz tego opinie o produkcie, ocena sprzedającego i ilość sprzedanych produktów. Praktycznie każdy z nas przed zakupem w internecie sprawdza opinie od innych klientów i wybiera sprzedawcę, który ma najlepszą ocenę i najwyższą ilość sprzedanych produktów. 

Nie tylko jakość produktu jest ważna, ale czas realizacji zamówienia, a także koszt i rodzaj dostawy. Sporo klientów kupuje produkty na ostatnią chwilę, dlatego zazwyczaj wybierają sprzedawcę, który w jak najkrótszym czasie przygotuje przesyłkę. Do tego rodzaj i koszt dostawy, czyli np. możliwość odbioru paczki w paczkomacie lub dostawa prosto pod wskazany adres to coś, co jest równie ważne w sprzedaży online. 

Jaki rodzaj produktów jest najczęściej kupowany?

Zarówno w całym internecie, jak i na Allegro można kupić praktycznie wszystko. Sprawdziliśmy, po jakie produkty najczęściej sięgają nasi odbiorcy. 

Jak wskazuje powyższa grafika największa liczba klientów ( 74%) na Allegro wybiera akcesoria oraz produkty do domu i ogrodu. Prawie połowa osób decyduje się na kupno sprzętu elektronicznego i gadżetów. Nieco mniej niż połowa naszych odbiorców zamawia produkty dla dzieci, gry i książki oraz odzież, obuwie i dodatki

Najmniejszym zainteresowaniem wśród klientów online cieszą się produkty spożywcze, bo na Allegro zamawia je zaledwie niecałe 3%. Prawdopodobnie wynika to z faktu, że są to produkty które jednak większość z nas woli zakupić stacjonarnie np. w supermarkecie, gdzie jest bardzo szeroki wybór tego typu asortymentu. 

Ile razy w ciągu miesiąca ludzie robią zakupy na Allegro?

Zapytaliśmy również nasze grono odbiorców, jak często w przeciągu miesiąca wybierają zakupy na Allegro. 

Kupno produktów w sklepach internetowych

W ostatnich latach coraz większa liczba osób wybiera zakup produktów w sklepach online, a nie stacjonarnie. Fakt ten zarówno cieszy osoby przenoszące swoją działalność do internetu, ale martwi właścicieli sklepów stacjonarnych, którzy prowadzą je od lat. 

Jak często ludzie robią zakupy w sklepach internetowych?

Dlaczego klienci wybierają zakupy online, a nie stacjonarnie?

Sporo firm zastanawia się, jakie czynniki sprawiają, że sprzedaż w internecie cieszy się coraz to większym zaufaniem.

Zapytaliśmy również o to naszych ankietowanych, a oto najczęstsze odpowiedzi:

 • Szybkość i wygoda, brak konieczności chodzenia po sklepach oraz stania w kolejkach. Dzisiaj każdy z nas jest zabiegany, dlatego dużo wygodniej i szybciej jest zamówić produkt prosto do domu. 
 • Ceny niższe niż stacjonarnie, możliwość wykorzystania kodów rabatowych. To prawda – sporo e-sklepów oferuje produkty w niższych cenach, przy czym bardzo często dostępne są kody rabatowe, które dodatkowo obniżają cenę i tym samym zachęcają do zakupu. 
 • Możliwość zrobienia zakupów o dowolnej porze dnia i nocy. To również spore ułatwienie, szczególnie dla osób zabieganych, które dopiero późnym wieczorem mają chwilę wolnego czasu, gdzie mogą usiąść z tabletem lub laptopem i zamówić potrzebne produkty. 
 • Porównywanie ofert z różnych sklepów www. Spora ilość osób przed zakupem porównuje ceny w różnych miejscach. W internecie jest to o wiele prostsze, stacjonarnie wymaga jednak odwiedzenia kilku różnych sklepów, które często są mocno oddalone od siebie.
 • Dostawa pod wskazany adres. 
 • Kosmetyki w drogeriach online są “nieotwierane”, a ubrania dostępne we wszystkich rozmiarach. Stacjonarnie kosmetyki często są otwierane i dotykane, by sprawdzić np. kolor, co odstrasza inne klientki. Z kolei w przypadku ubrań stacjonarnie ciężko trafić na te najbardziej popularne rozmiary, które online są dużo częściej uzupełniane. To również zależy od sklepu oraz od tego, czy akurat w danym okresie dostępne są produkty na promocji. 
 • Darmowy zwrot i możliwość przymierzenia np. ubrań na spokojnie – w domu. Sporo osób dokonuje zakupów racjonalnie, dlatego też możliwość przymierzenia ubrań w domu, na spokojnie to coś, co jest największą zaletą zakupów internetowych. Stacjonarnie często działamy pod wpływem impulsu, a wracając do domu żałujemy naszego wyboru, dlatego też większość osób wybiera opcję online. 

Co zniechęca do zakupów online?

Czytając nasz artykuł można wywnioskować, że zakupy w internecie mają same zalety, a wdrożenie e-sklepu to doskonałe rozwiązanie! Jednak dla niektórych zakupy w sieci mają też wady. Zapytaliśmy odbiorców, jakie czynniki zniechęcają do zakupów w sklepach internetowych

Najczęstsze odpowiedzi to:

 • brak opinii,
 • zbyt wysoka cena dostawy, 
 • czas realizacji zamówienia, 
 • utrudniony kontakt z obsługą klienta (w razie potrzeby),
 • sposób płatności (np. brak możliwości płatności za pobraniem lub obowiązek podawania danych karty = brak możliwości płatności BLIKiem, 
 • brak opisów produktów, 
 • mało przejrzysta, długo ładująca się strona.

Oczywiście czynniki te są zależne od konkretnego sklepu internetowego, a jak wiemy w internecie jest ich ogrom, dlatego też z pewnością po czasie każdy znajdzie swój ulubiony sklep www. 

Ile razy w ciągu miesiąca ludzie dokonują zakupów w sklepach www? 

Czy warto przenieść sprzedaż produktów do internetu?

Sprzedaż w internecie zdecydowanie cieszy się sporym zainteresowaniem i stale się rozwija. Coraz to większa liczba społeczeństwa preferuje zakup przeróżnych produktów właśnie w sieci, dlatego też warto przenieść swoją firmę do internetu. Natomiast zanim to zrobisz, weź pod uwagę wdrożenie sklepu internetowego, szerokie grono konkurencji i zastanów się, jakie produkty są najczęściej kupowane w internecie. To pierwszy z wielu kroków na drodze do dobrze prosperującego sklepu internetowego, który przynosi zyski.