Blog e-commerce - eCommerceCafe.pl

Wideokonferencje w pracy zdalnej – na co zwrócić uwagę

Jeszcze nigdy w dziejach praca zdalna nie była tak powszechna. Kiedyś była alternatywą, dziś w związku z sytuacja epidemiologiczną, w niektórych branżach awansowała na standard.  Osoby dotychczas pełniące swoje obowiązki w biurach, przeniosły się do własnych domów z laptopem pod pachą. Home office jak wszystko na świecie, ma swoje zalety, jak i wady. Wielu za wadę podaje brak możliwości spotkań w cztery oczy(lub więcej par oczu). Z pomocą przychodzi tu wideokonferencja. Na co zwrócić uwagę aby telekonferencja przebiegła bez zarzutu?

Wybierz miejsce do wideokonferencji

My home is my castle. A teraz także i biuro. Nie znaczy to jednak, że współpracownicy mają zobaczyć więcej niż chcesz im pokazać. Zadbaj o tło jakie będą widzieć Twoi rozmówcy.  Najlepiej aby było neutralne – ściana, półka z książkami. Odradzam okno, jeżeli światło zewnętrzne będzie z niego padać będziesz słabo widoczny. Na wszelki wypadek przetestuj:  sprawdź co widać i jak Cię widać.

Nie ma co chwalić się przed kolegami naczyniami pozdrawiającymi ze zlewu, czy szafą z której wysypują się ubrania. Kolekcja alkoholi z której jesteś dumny i eksponujesz ją na szafie to tez nienajlepsze tło.

Raczej unikaj miejsc przechodnich – po pierwsze, przechodzący domownicy mogą rozpraszać Ciebie, jak i innych uczestników konferencji. No i nie chcesz chyba, aby firma widziała Twoją partnerkę/partnera snującą się w piżamie w tle Cóż, internet jest teraz pełen takich filmików.

Masz pod opieką dzieciaki, wkrótce może przybyć kurier i czasami możesz być zmuszony przerwać spotkanie nagle, lub zrobić sobie przerwę ? Poinformuj o tym wcześniej, z pewnością zrozumieją.

Wideokonferencja a dress code i dbałość o siebie

Domowe pielesze to pokusa, aby zrezygnować z makijażu, oficjalnych ubrań i zatopić się w rozciągniętym dresie z dziurą na kolanie który jest z Tobą od czasów liceum. Niemniej jak nas widzą, tak nas piszą. Mimo pracy w domu, warto do niej ubierać się bardziej formalnie i to nie tylko od pasa w górę. Po pierwsze, masz pewność, że wyglądasz dobrze nawet w czasie nieplanowanego calla. Po drugie mnóstwo osób pracujących zdalnie podkreśla, że szykowanie się do pracy i odpowiedni ubiór pomaga im się przepiąć z trybu domowego w tryb pracowy: zadaniowy.  Jest to prosty czynnik który znacząco podnosi efektywność.

Zadbaj o konkrety – selekcjonuj tematy jakie chcesz poruszyć

Czas zawsze był na wagę złota, a teraz tym bardziej.  Przedsiębiorstwa uczą się działać w nowych warunkach, a to oznacza nowe ramy organizacyjne firmy. Dlatego też z rozwagą dobieraj tematy które chcesz poruszyć w czasie telekonferencji. Zrezygnuj z prostych wątków, które możesz załatwić jednym mailem, jak również nie wybijaj rozmówców z tematu.  Masz kilka ważnych wątków? Spisz je i uporządkuj. Dzięki temu spotkanie będzie konkretem a nie rozwleczonym pożeraczem czasu.

Lidia Szpara

Pasjonatka dobrego copywritingu i marketingu online zafascynowana mocą jaką ma słowo pisane. Interesuje się psychologią i pochłania książki na kilogramy. Dba o najwyższą jakość tekstów jakie wychodzą spod jej pióra i dzieli się swoją wiedzą z innymi.


Inne artykuły

Jak zostać specjalista Social Media, czyli 6 cech dobrego specjalisty

Specjalista do spraw mediów społecznościowych. Jeszcze kilkanaście lat temu nawet ptaszki nie śpiewały o takim zawodzie. Tymczasem branża ewoluowała, a wykwalifikowanego specjalistę social media warto mieć w zespole. Jakimi cechami powinna charakteryzować się osoba odpowiedzialna za media społecznościowe? Obeznany w platformach Social Media Jest tego trochę, a co więcej każde z nich ma inną charakterystykę. […]

Zasady webwritingu – czyli jak pisać artykuły do Internetu

Jak Cię widzą, tak Cię piszą. Jak piszesz tak Cie czytają… lub nie. Webwriting rządzi się swoimi prawami, które ujawnili liczni badacze. Wiemy już, że nie czytamy od deski do deski, a skanujemy stronę w poszukiwaniu najsmaczniejszych kąsków. Wiemy też, że nasz wzrok błądzi po zawartości strony wypalając nań ślad w kształcie litery F. Jak […]

Jak się uczyć skutecznie – wskazówki

Temat wpisy niby mało związany z tematyką bloga, czyli e-commerce, SEO i spółki – czyżby? Człowiek uczy się przez całe życie- pewnie słyszałeś to nie raz. Nie jest to pusty frazes czy jakieś porzekadło. Nauka nie kończy się na odebraniu świadectwa maturalnego, czy na pozowaniu pod ścianą z logo uczelni ze świeżo obronioną pracą inżynierską […]